Korony zębowe, mosty cyrkonowe

Do rekonstrukcji zębów, które zostały zniszczone przez próchnicę, po leczeniu kanałowym albo podczas rekonstrukcji zgryzu, używa się m.in. koron zębowych. Są również rozwiązaniem w przypadku wrodzonego braku szkliwa. To swego rodzaju nakładki/czapeczki, które nakłada się z reguły na pozostałość zęba – pod warunkiem, że jest zdrowy. Wcześniej szlifuje się go i dopiero wówczas przykleja na niego koronę. Jej kolor dobierany jest do pozostałych zębów. Zakładanie koron zębowych na ząb osłabiony wiąże się z wielkim ryzykiem i może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Korony zębowe można też zamocować na implantach (czyli sztucznych korzeniach zębów), jeśli odtwarzane są brakujące zęby – ale nie bezpośrednio na nich. Najpierw jednak do implantu dokręca się specjalny łącznik, a potem dopiero koronę.

Gdy w grę wchodzi większa ilość zębów do uzupełnienia, wówczas stosuje się mosty protetyczne, które tworzą złączone ze sobą korony mocowane na filarach. Tymi ostatnimi są zęby albo implanty. Zanim zostaną założone, zęby poddaje się szlifowaniu.

Korony zębowe nie tylko poprawiają estetykę zęba, ale także wyrównują go. Pełnią funkcję wzmacniającą i ochronną równocześnie.

Rodzaje koron zębowych

Stomatologia estetyczna proponuje różne rodzaje koron zębowych. Dzieli się je na:

  • pełnoceramiczne – są bardzo zbliżone wyglądem do zębów naturalnych, prezentują się bardzo estetycznie i dlatego najczęściej wybiera się je do uzupełnień zębów przednich. Jednym z głównych składników jest tlenek cyrkonu;
  • porcelanowe – które mogą być na podbudowie metalowej lub na podbudowie ze złota. Ten ostatni przypadek jest szczególnie dedykowany pacjentom, którzy mają bardzo zniszczone zęby. Złoto bowiem ma właściwości przeciwpróchniczne. Korony jednak z jego wykorzystaniem nie są już tak naturalne i nie przepuszczają światła. Podbudowa może być również ceramiczna;
  • akrylowe i kompozytowe – traktowane są raczej jako tymczasowe rozwiązanie lub montuje się u pacjentów, którzy nie mogą mieć porcelanowych z racji twardości tego materiału.

Przeciwwskazania do wykonywanie koron zębowych

Ta metoda odbudowy uzębienia nie jest polecana w szczególnych przypadkach takich jak:

  • silnie zniszczone zęby przez próchnicę,
  • pozostałość zęba znajdującego się nad dziąsłem jest mniejsza niż 2-3 mm.

Zakładanie koron zębowych na zębach własnych i implantach to jedna ze specjalizacji prowadzonej przez nas kliniki stomatologicznej w Bydgoszczy. Nasi specjaliści dobierają zawsze optymalne rozwiązanie dla każdego pacjenta. Korony zębowe zazwyczaj zakłada się na dwóch wizytach. Podczas pierwszej przygotowuje się ząb i bierze wycisk. Na kolejnej korony są mocowane. Po zabiegu pacjent musi się przyzwyczaić do nowego kształtu zęba.

korony zębowe dbać należy tak samo, jak o pozostałe zęby, czyli myć minimum 2 razy dziennie, a przestrzenie międzyzębowe czyścić nićmi dentystycznymi. Dobrze wykonane mogą służyć przez wiele lat.