Leczenie kanałowe zęba - Bydgoszcz

Endodoncja jest jednym z elementów stomatologii zachowawczej. W naszej wieloletniej praktyce nie brakuje i takiego doświadczenia. Nierzadko jest to ostatnia deska ratunku, aby zachować własne zęby, które będą mocnym fundamentem nie tylko podczas wykonywania codziennych czynności typu gryzienie, żucie itd., ale także dla innych, ewentualnych zabiegów stomatologicznych. Konieczność rozpoczęcia leczenia kanałowego zęba ma miejsce w momencie, kiedy pojawia się zapalenie lub zakażenie (zgorzel miazgi). Wpływ na to może mieć:

  • głęboka próchnica,
  • pękniecie zęba,
  • złamanie zęba,
  • wielokrotne zabiegi wykonywane na zębie.

W momencie, gdy zmieniona zapalnie lub zakażona miazga nie jest leczona, pojawia się silny ból i wytwarza się ropień. Oprócz tego odczuwana może być nadwrażliwość na ciepło, bolesność w momencie dotykania zęba, powiększenie węzłów chłonnych, obrzęk i ból tkanek, które przylegają do zęba. Bywa jednak i tak, że nie pojawiają się żadne objawy świadczące o stanie zapalnym lub zakażeniu i widoczne są dopiero na zdjęciu rentgenowskim.

Przebieg leczenia kanałowego zęba

Każdy ząb ma w środku, pod szkliwem, twardą warstwę zębiny. W niej z kolei znajduje się komora oraz kanał (lub kanały – w zależności od rodzaju zęba), które wypełnia miazga. Tworzą je nerwy, naczynia krwionośne i tkanka łączna. Leczenie kanałowe polega przede wszystkim na tym, że zmieniona chorobowo miazga jest czyszczona przy użyciu giętkich pilników i miazgociągów, a środek kanału poszerza się i dezynfekuje za pomocą specjalistycznych preparatów. Następnie wypełnia się go odpowiednim materiałem i zamyka materiałem kompozytowym (plombą) lub odbudowuje protetycznie (np. korona porcelanowa), żeby ząb przywrócić do pełnej funkcjonalności. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, ale po nim – bardziej wrażliwi pacjenci – mogą odczuwać dyskomfort. Dolegliwości można złagodzić środkami przeciwbólowymi.

Do czasu, kiedy korona zęba poddanego leczeniu kanałowemu, nie zostanie całkowicie odbudowana lepiej nie gryźć ani nie przeżuwać twardych rzeczy po tej stronie.

 

Powtórne leczenie kanałowe - reendodoncja

Leczeniu kanałowemu poddane mogą zostać praktycznie wszystkie zęby, chyba że nie ma dostępu do kanałów, korzeń jest pęknięty albo wokół niego ma miejsce duży zanik kości. Nie jest też możliwe w sytuacji, gdy nie można szczelnie odbudować korony.

W przypadkach takich jak:

  • nieprawidłowo wykonane leczenie kanałowe pierwotne,
  • kolejny, nowy uraz,
  • pęknięte albo nieszczelne wypełnienie kanału,
  • głęboka próchnica

może okazać się, że konieczne jest powtórne leczenie kanałowe zęba.

Kiedyś oczyszczanie kanału wymagało 2-3 wizyt w gabinecie dentystycznym. Dzisiejsza stomatologia jest na tyle rozwinięta, że można ten proces przeprowadzić nawet na jednej wizycie. Staramy się także i w naszej klinice maksymalnie skrócić czas leczenia kanałowego zęba. Cena za nie uzależniona jest m.in. od liczby kanałów oraz stopnia trudności zabiegu.

 

Cennik leczenia kanałowego

Rodzaj usługiKoszt
Dewitalizacja miazgi zęba100,00 zł
Ekstyrpacja z opatrunkiem150,00 zł
Opatrunek w leczeniu endodontycznym100,00 zł
Zamknięcie perforacji MTA180,00 zł
Wypełnienie kanału korzenia (każdy kanał)100,00 zł
Usunięcie wypełnienia z kanałów (reendo)150,00 zł
Usuwanie narzędzia z kanału300,00 zł/h
Usunięcie wkłady k-k250,00 zł
Użycie mikroskopu+ 100,00 zł

 

 

Klinika Stomatologiczna Wident
ul. Szubińska 93-95
(52) 321 63 70
(52) 321 63 80