Piaskowanie zębów

Wśród zabiegów dentystycznych, które może zaoferować pacjentom z Bydgoszczy i okolic nasza klinika stomatologiczna, znajduje się m.in. piaskowanie zębów. To skuteczny sposób na usuwanie osadów nazębnych i nieestetycznych przebarwień, które pojawią się na płytce nazębnej. Kiedy nie są usuwane, zaczynają twardnieć i zmieniają się w kamień nazębny. Piaskowanie zębów stosuje się też zazwyczaj po to, aby poprawić uśmiech. Ponadto często jest to zabieg będący uzupełnieniem skalingu czy profesjonalnego wybielania zębów.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Podczas zabiegu piaskowania zębów za pomocą urządzenia nazywanego piaskarką kieruje się strumień piasku dentystycznego na zęby. Jest on rozpylany pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody w jamie ustnej. W ten sposób może dotrzeć do nawet bardzo niedostępnych miejsc typu powierzchnie zębów, przestrzenie międzyzębowe itd. Zużyty piasek odsysa się z jamy ustnej za pomocą specjalnego ssaka. Całość trwa około 30 minut.

To zabieg bezpieczny i bezbolesny, choć osoby, które są bardziej wrażliwe, mogą odczuwać dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł. Poza tym, po piaskowaniu zębów w ustach odczuwany jest specyficzny, nieprzyjemny słonawy smak piasku dentystycznego.

Przez pierwsze trzy godziny po zabiegu zęby są podatne na przebarwienia, dlatego pacjent nie powinien wówczas palić, pić kawy, herbaty, wina itp. barwiących napojów.

Dla kogo tak, dla kogo nie?

Zabieg piaskowania zębów jest szczególnie dedykowany:

  • palaczom,
  • osobom, które piją dużo kawy i herbaty,
  • pacjentom z tzw. stłoczonymi zębami,
  • osobom, które noszą aparaty ortodontyczne,
  • pacjentom, którzy zdecydowali się na wybielanie zębów.

Z kolei nie mogą sobie na niego pozwolić osoby, które:

  • są uczulone na sodę lub inne składniki używane do piaskowania zębów,
  • mają stany zapalne dziąseł i jamy ustnej,
  • borykają się z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu płuc – chorują np. na astmę, pylicę,
  • cierpią na owrzodzenie narządów układu pokarmowego (wątroby, żołądka),
  • mają rany lub odczuwają bolesność błon śluzowych w jamie ustnej.

Regularność daje efekt

Profilaktycznie zabieg wykonuje się co pół roku. Dzięki regularnemu piaskowaniu zębów można zapobiec rozwojowi bakterii i drobnoustrojów, które wywołują choroby dziąseł np. paradontozę. Wraz z resztkami pokarmów i obumarłymi komórkami błony śluzowej, tworzą one lepki osad zwany płytka nazębną. Wydzielają także kwas, który atakuje szkliwo i przyspiesza rozwój próchnicy. Mimo dokładnego mycia zębów szczoteczką nie jest ona w stanie dotrzeć do każdego miejsca, w którym mogą gromadzić się te szkodliwe resztki i mikroorganizmy. Poprzez piaskowanie zębów można z nich usunąć wszelkie szkodliwe osady i przebarwienia. Aby zachować jak najdłużej uzyskany efekt, warto zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, czyli szczotkować zęby po każdym posiłku przez 2-3 minuty.