Protetyka Bydgoszcz

Odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub ich sporym uszkodzeniu, zajmuje się protetyka. W Bydgoszczy, w prowadzonej przez nas klinice, również i ten dział stomatologii jest bardzo rozwinięty. Wśród oferowanych pacjentom rozwiązań w zakresie likwidacji częściowych lub całkowitych braków w uzębieniu możemy wyróżnić uzupełnienia:

 • stałe – czyli takie, których pacjent nie może wyjąć z ust
 • ruchome – to te, które można w każdej chwili wyciągnąć,
 • kombinowane – polegają na połączeniu protez ruchomych z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli albo koron teleskopowych.

Czym jest protetyka?

Jest to dynamicznie rozwijający się dział stomatologii, którego specjalnością jest przede wszystkim odtwarzanie pierwotnych warunków zgryzowych na skutek utraty naturalnego uzębienia lub jego poważnego uszkodzenia. Zęby stanowią część ludzkiego organizmu, nie ulegają odbudowie, dlatego ich utrata jest nieodwracalna pod względem biologicznym.

Przyczyną destrukcji twardych tkanek zębowych może być między innymi:

 • uraz mechaniczny,
 • zaawansowana choroba próchnicowa,
 • choroby przyzębia,
 • fizjologiczne lub patologiczne ścieranie się zębów.

Do rekonstrukcji w protetyce są wykorzystywane specjalne uzupełnienia protetyczne, które, jak już wyżej zauważono, mogą być stałe, ruchome lub w formie kombinowanej. Różnią się one głównie sposobem utrzymania w jamie ustnej. Ogromny postęp technologiczny spowodował, że dzisiaj praktycznie każdy ubytek można odbudować w sposób estetyczny i trwały.

Protetyka jest ponadto dziedziną stomatologii zajmującą się rehabilitacją pacjentów po przebytych operacjach (onkologicznych, plastycznych) przy pomocy protez pooperacyjnych oraz tzw. epitez.

Komfort mówienia, żucia i estetyczny uśmiech

Protetyka – poza uzupełnianiem braków w uzębieniu czy korygowaniu funkcji żucia, poprawia również estetykę uśmiechu. Ma to pozytywny wpływ na komfort, zdrowie i wygląd jamy ustnej pacjenta. W ramach rozwiązań protetycznych można zdecydować się na:

 

Protetyka to dziedzina, w ramach której możemy zaoferować pacjentom rekonstrukcje protetyczne o wysokim standardzie, dopasowane indywidualnie pod każdy przypadek.

Jak się przygotować do leczenia protetycznego?

Najistotniejszym aspektem w planowaniu leczenia protetycznego jest przede wszystkim wyleczenie próchnicy, chorych zębów, a także stanu zapalnego dziąseł oraz przyzębia. Niekiedy pacjenci nie rozumieją, dlaczego muszą poddać się wcześniejszemu leczeniu przygotowawczemu. Powód jest bardzo prosty – wszystkie stany chorobowe w obrębie jamy ustnej są wywoływane na skutek obecności bakterii. Podczas leczenia z zakresu protetyki chorobotwórcze mikroorganizmy mogą przemieszczać się po całej jamie ustnej, a co więcej, mogą przedostać się pod zastosowane uzupełnienia. Wówczas może dojść do powstania tzw. próchnicy wtórnej, czyli takiej, która rozwinie się pod koroną. Dlatego, aby zredukować ryzyko jej rozwoju, należy dobrze przygotować jamę ustną przed rozpoczęciem leczenia protetycznego. Równie istotne znaczenie dla zdrowia pacjenta, zwłaszcza po zakończonej odbudowie zębów, ma także prawidłowa higiena jamy ustnej.

Zakres usług protetycznych

Lekarze zatrudnieni w naszej klinice stomatologicznej w Bydgoszczy to profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie protetyki. Specjalizują się w przeprowadzaniu diagnostyki oraz rehabilitacji pacjentów z:

 • brakami w uzębieniu,
 • różnego rodzaju schorzeniami przyzębia,
 • dysfunkcjami zwarcia oraz chorobami dotyczącymi powierzchni okluzyjno - artykulacyjnej,
 • zaburzeniami stawów skroniowo - żuchwowych,
 • wadami rozwojowymi zębów, hipodoncji, anodoncji,
 • uzębieniem resztkowym,
 • urazami szczęki