RTG i rentgen zębów w Bydgoszczy

W wielu obszarach medycyny od kilkudziesięciu lat wykorzystuje się już badanie rentgenowskie. Z prześwietlania ludzkiemu organizmu korzysta się również w stomatologii. RTG zębów to jedno z badań, jakie realizuje nasza klinika dentystyczna w Bydgoszczy. Dzięki temu, że w miarę nieinwazyjny sposób można uzyskać szczegółowy obraz uzębienia, łatwiej jest dopasować i przeprowadzić rodzaj leczenia. Badanie takie jak RTG zębów jest bardzo precyzyjne i trwa bardzo krótko.

RTG zębów - kiedy jest wykonywane?

Wskazania do RTG zębów są różne. Najczęściej jednak jest to diagnostyka, aby ustalić, w czym tkwi problem np. bólu zęba, z jakim przychodzi pacjent. Ponadto RTG zębów wykonywane jest w celach kontrolnych, po zastosowaniu określonego leczenia, aby sprawdzić, czy jest ono skuteczne i jak zaplanować kolejne etapy. Oprócz tego stomatolog kieruje na rentgen zębów także osoby, które będą poddane leczeniu protetycznemu oraz przy zabiegach takich jak np. usuwanie zęba, leczenie kanałowe.

RTG zębów pomaga:

 • uwidocznić tkankę kostną żuchwy i szczęki,
 • ocenić jakość poszczególnych zębów,
 • stwierdzić próchnicę,
 • stwierdzić obecność lub brak zawiązków zębowych,
 • stwierdzić, czy nie ma żadnych ciał obcych, pozostawionych korzeni, torbieli,
 • ocenić, czy nie ma zmian patologicznych przy korzeniach albo zmian nowotworowych.

 

RTG zębów

 

Rentgen zębów - rodzaje

Wyróżnić można kilka rodzajów zdjęć RTG zębów:

 • punktowe – to bardzo dokładne zdjęcie, które obejmuje maksymalnie 4 zęby. Najczęściej zleca się jego wykonanie w leczeniu kanałowym, diagnozowaniu próchnicy, stanów zapalnych, a także do oceny wypełnień oraz zamocowanych implantów;
 • pantomograficzne – to inaczej zdjęcie panoramiczne, które pozwala ocenić ogólny stan zdrowia całego uzębienia, a także określić położenie zębów zatrzymanych, rozmieszczenie korzeni. Na podstawie takiego zdjęcia można zaplanować szczegółowe leczenie;
 • cefalometryczne – zlecane jest przez stomatologa głównie w leczeniu ortodontycznym. Daje obraz tkanek miękkich czaszki, kości i zatok przynosowych. Ponadto pomaga w diagnozie wad zgryzu;
 • tomografia komputerowa 3D – to najbardziej precyzyjna metoda, dzięki której można wykryć i przeanalizować nawet najmniejsze zmiany, jakie zachodzą w jamie ustnej. Trwające niecałą minutę badanie daje przekrojowy obraz. Przydaje się to zwłaszcza w takich przypadkach jak wybór implantu stomatologicznego.

Ponadto zdjęcia rentgenowskie można jeszcze podzielić na:

 • wewnątrzustne – to takie, które obejmują niewielką przestrzeń, przylegające, gdzie klisza jest małych rozmiarów.
 • zewnątrzustne – do nich zalicza się pantomogram, zdjęcie cefalometryczne i tomografię aby dokładniej zlokalizować zmiany.

RTG zębów to niewielka dawka promieni X. To badanie, które można wykonywać także u dzieci, choć najlepiej ograniczyć je do minimum. Przeciwwskazaniem względnym jest natomiast ciąża i w tym przypadku prześwietlenie robi się tylko w koniecznych sytuacjach. Korzyść z RTG zębów musi być większa niż ryzyko uszkodzenia płodu.

 

RTG zębów - cennik

RTG, rentgen zębówKoszt
RTG zębowe40,00 zł
RTG pantomograficzne80,00 zł
Klinika Stomatologiczna Wident
ul. Szubińska 93-95
(52) 321 63 70
(52) 321 63 80