Torbiel szczęki

Wśród nieprzyjemnych przypadłości, które najczęściej kończą się interwencją dentysty, znajduje się torbiel szczęki. Bydgoszcz to miasto, w którym na co dzień działa nasza klinika zajmująca się m.in. szeroko pojętą stomatologią. Wśród zabiegów, które wykonujemy, znajduje się m.in. usuwanie torbieli szczęki, która ze wszystkich torbieli zębopochodnych jest najczęściej występująca. Początkowo rozwija się bezobjawowo i z reguły to, że pojawiają się jakieś zmiany w szczęce, pokazuje przypadkowe badanie RTG. W późniejszym etapie jest już bardziej widoczna - może występować w formie wewnątrzustnego wygórowania. Nie jest efektem zaniedbań higienicznych, tylko skutkiem przewlekłego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych zęba i powstaje z tkanki ziarninowej.

Zniekształcenie rysów twarzy

Torbiel szczęki jest tworem jamistym, który wypełniony jest treścią płynną, półpłynną i stałą. Powstaje właśnie w kościach lub tkankach miękkich twarzoczaszki. Torbiel szczęki rozwija się zazwyczaj wokół wierzchołka korzenia zęba z martwą miazgą. Spotka się ją szczególnie w odcinku zębów przednich. W momencie, kiedy torbiel zaczyna się rozrastać, uciska pnie nerwowe i może powodować zaburzenia czucia, parestezję w okolicy wargi górnej i dolnej. W stanie zapalnym powoduje nawet silne dolegliwości bólowe okolicy twarzoczaszki. Wówczas jest już wyczuwalna palpitacyjnie oraz można ją zobaczyć.

Jeżeli torbiel szczęki nie będzie leczona, wówczas jej rozmiar może się na tyle powiększyć, że zacznie nienaturalnie zniekształcać rysy twarzy i prowadzić do problemów ze zgryzem. Zaatakowana kość łatwiej też ulega złamaniom. Z kolei zawartość torbieli korzeniowej może ulec ponownemu zakażeniu, a w konsekwencji – zropieniu. W najgorszym przypadku torbiel szczęki przekształca się nawet w nowotwór złośliwy.

Usuwanie torbieli szczęki

Gdy torbiel szczęki jest mała, a więc nie przekracza 8 mm, to wówczas może ulec regresji w wyniku leczenia kanałowego. Jeżeli torbiel rozwija się i jej rozmiar jest coraz większy, to wówczas pacjent może mieć wrażenie ruchomości zębów, lub wygórowania na powierzchni śluzówki, mogą pojawić się dolegliwości bólowe. W takiej sytuacji torbiel trzeba usunąć poprzez interwencę chirurgiczną. W przypadku torbieli szczęki mającej większy rozmiar usuwa się ją chirurgicznie przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego. Jednocześnie chirurg stomatolog dokonuje resekcji korzenia zęba, który stał się przyczyną powstania torbieli, ewentualnie jego ekstrakcji, czyli usuwa torbiel wraz z zębem. Powstałe ubytki kostne wypełnia się materiałem kościozastępczym. Dodatkowo fragment, który został wycięty, sprawdza się jeszcze w badaniu histopatologicznym pod kątem tego, czy nie znajdują się w nim komórki nowotworowe. Po prawidłowym i całkowitym usunięciu torbieli szczękowej rzadko kiedy może pojawić się nawrót choroby.