Usuwanie ósemek Bydgoszcz

Ósemki, czyli tzw. zęby mądrości pojawiają się zazwyczaj między 17 a 25 rokiem życia. Ich wyrastanie trwać może nawet kilka lat. Jednak nie u każdego tak się dzieje. Czasami bowiem albo nie pojawią się w ogóle zawiązki ósemek, albo nawet jeśli są, to pomimo tego zęby mądrości się nie wyrzynają. Ponadto niektóre osoby mają tak zbudowany łuk zębowy, że nie ma już w nim miejsca na te zęby. Na szczęście nie są one potrzebne bezpośrednio w prawidłowym żuciu pokarmów.

Problem z zębami mądrości polega przede wszystkim na ich niefortunnym ułożeniu. Często pogrążone są głęboko w kości wyrostka zębowego, mają niestandardowe kształty oraz inaczej niż pozostałe zęby ułożone korzenie. Dodatkowo ich położenie sprzyja gromadzeniu się na ich tylnej powierzchni resztek pokarmów, a to z kolei wpływa na rozwój próchnicy. Zęby mądrości nie zawsze udaje się też doczyścić dobrze, nawet za pomocą szczoteczki elektrycznej. Biorąc pod uwagę, jak szybko rozprzestrzenia się próchnica, powodując inne choroby i przechodząc na inne zęby oraz to, że jej efektem może być leczenie kanałowe lub ekstrakcja, lepiej mieć pod stałą kontrolą dentystyczną stan ósemek.

Powody usuwania (resekcji) ósemek

Chirurgiczne usuwanie ostatnich zębów odbywa się jednak nie tylko ze względu na próchnicę. Zabieg usuwania ósemek przeprowadza się także w momencie, kiedy wpływają one na wadę zgryzu. Dzieje się tak w wyniku stłoczenia się zębów, gdy w łuku zębowym nie ma wystarczającej ilości miejsca. Przez to, że zęby nieprawidłowo rosną, podrażniają dziąsła oraz mogą powodować gromadzenie się pod nimi bakterii.

Do zabiegu usuwania zatrzymanych ósemek trzeba się więc odpowiednio przygotować, gdyż nie jest to typowa ekstrakcja. Zanim pacjent pozbędzie się zębów mądrości, stomatolog zleca zdjęcie RTG zębów lub tomografię komputerową, aby sprawdzić, jak ułożone są korzenie.

Zazwyczaj usuwanie ósemek trwa około 30-60 minut i przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym lub w narkozie. Rana, która powstaje, jest dokładnie oczyszczana i dezynfekowana. Zdarzają się też przypadki, że po ekstrakcji zębów mądrości trzeba założyć szwy na dziąsło.

Zalecenia pozabiegowe

W pierwszym tygodniu po usunięciu ósemek powstały zębodół się zamyka. Pomocne mogą okazać się zimne kompresy zewnętrzne i wewnętrzne. Lepiej też z codziennej diety wykluczyć chwilowo gorące napoje (kawa, herbata) i alkohol. Osoby palące natomiast nie powinny sięgać w tym czasie po papierosy. Niestosowanie się do tych zaleceń może powodować dłuższe gojenie się rany, a nawet doprowadzić do powstania stanów zapalnych.

Jeśli zęby mądrości nie przeszkadzają na co dzień i nie są przyczyną żadnych problemów zdrowotnych, to nie ma sensu ich usuwać. Gdy jednak pojawią się jakiekolwiek trudności, warto ten problem skonsultować ze stomatologiem. Usuwanie ósemek w naszej klinice w Bydgoszczy to jeden z profesjonalnie wykonywanych zabiegów.

Klinika Stomatologiczna Wident
ul. Szubińska 93-95
(52) 321 63 70
(52) 321 63 80